Зграда на бул. „Илинден“ бр. 63 (Скопје)

зграда и споменик на културата во Дебар Маало, Скопје

Зграда на бул. „Илинден“ бр. 63зграда во скопската населба Дебар Маало. Таа е прогласена за Споменик на културата.[1]

Зграда на бул. „Илинден“ бр. 63
Зградата во 2023 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата (16.09.2015)
Адресабул. „Илинден“ бр. 63
ГрадДебар Маало, Скопје
Земја Македонија
Технички податоци
Катови2

Историја

уреди

Зградата била прогласена за значајно културно наследство врз основа на Уп. бр. 18-436 од 16 септември 2015 година.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Регистрирани недвижни добра по надлежност на националните установи“ (PDF). Управа за заштита на културното наследство на Македонија. февруари 2023. стр. 48. Архивирано (PDF) од изворникот 2023-04-07. Посетено на 7 декември 2023.

Надворешни врски

уреди