Зграда на ул. „Аминта Трети“ бр. 17 (Скопје)

зграда и споменик на културата во Дебар Маало, Скопје

Зграда на ул. „Аминта Трети“ бр. 17зграда во скопската населба Дебар Маало. Таа е прогласена за Споменик на културата.[1]

Зграда на ул. „Аминта Трети“ бр. 17
Зградата во 2023 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата (16.09.2015)
Видстанбена зграда
Адресаул. „Аминта Трети“ бр. 17
ГрадДебар Маало, Скопје
Земја Македонија
Технички податоци
Катови4 + полуподрум

Историја

уреди

Зградата била прогласена за значајно културно наследство врз основа на Уп. бр. 18-434 од 16 септември 2015 година.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Регистрирани недвижни добра по надлежност на националните установи“ (PDF). Управа за заштита на културното наследство на Македонија. февруари 2023. стр. 49. Архивирано (PDF) од изворникот 2023-04-07. Посетено на 7 декември 2023.

Надворешни врски

уреди