Зграда на ул. „Орце Николов“ бр. 108 (Скопје)

зграда и споменик на културата во Дебар Маало, Скопје

Зграда на ул. „Орце Николов“ бр. 108зграда во скопската населба Дебар Маало. Таа е прогласена за Споменик на културата.[1]

Зграда на ул. „Орце Николов“ бр. 108
Зградата во 2023 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата (17.09.2015)
Видстанбена зграда
Адресаул. „Орце Николов“ бр. 108
ГрадДебар Маало, Скопје
Земја Македонија
Технички податоци
Катови4 + полуподрум

Историја

уреди

Зградата била прогласена за значајно културно наследство врз основа на Уп. бр. 18-428 од 17 септември 2015 година.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Регистрирани недвижни добра по надлежност на националните установи“ (PDF). Управа за заштита на културното наследство на Македонија. февруари 2023. стр. 50. Архивирано (PDF) од изворникот 2023-04-07. Посетено на 7 декември 2023.

Надворешни врски

уреди