Зграда на ул. „Орце Николов“ бр. 115 (Скопје)

куќа и споменик на културата во Дебар Маало, Скопје

Зграда на ул. „Орце Николов“ бр. 115зграда во скопската населба Дебар Маало. Таа е прогласена за Споменик на културата.[1]

Зграда на ул. „Орце Николов“ бр. 115
Зградата во 2023 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата (09.10.2015)
Адресаул. „Орце Николов“ бр. 115
ГрадДебар Маало, Скопје
Земја Македонија
Технички податоци
Катови2 + полуподрум

Историја

уреди

Зградата била прогласена за значајно културно наследство врз основа на Уп. бр. 18-526 од 9 октомври 2015 година.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Регистрирани недвижни добра по надлежност на националните установи“ (PDF). Управа за заштита на културното наследство на Македонија. февруари 2023. стр. 50. Архивирано (PDF) од изворникот 2023-04-07. Посетено на 7 декември 2023.

Надворешни врски

уреди