Зграда на ул. „Раде Кончар“ бр. 4а (Скопје)

зграда и споменик на културата во Дебар Маало, Скопје

Зграда на ул. „Раде Кончар“ бр. 4азграда во скопската населба Дебар Маало. Таа е прогласена за Споменик на културата.[1]

Зграда на ул. „Раде Кончар“ бр. 4а
Зградата во 2023 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата (09.10.2015)
ВидСтанбена зграда
Адресаул. „Живко Чинго“ бр. 4а
ул. „Раде Кончар“ бр. 4а (стара адреса)
ГрадДебар Маало, Скопје
Земја Македонија
Технички податоци
Катови3 + полуподрум

Историја

уреди

Зградата била прогласена за значајно културно наследство врз основа на Уп. бр. 18-527 од 9 октомври 2015 година.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Регистрирани недвижни добра по надлежност на националните установи“ (PDF). Управа за заштита на културното наследство на Македонија. февруари 2023. стр. 50-51. Архивирано (PDF) од изворникот 2023-04-07. Посетено на 7 декември 2023.

Надворешни врски

уреди