Зграда на Ташковиќ (Дебар Маало, Скопје)

зграда и споменик на културата во Дебар Маало, Скопје

Зграда на Ташковиќзграда во скопската населба Дебар Маало. Таа е прогласена за Споменик на културата.[1]

Зграда на Ташковиќ
Зградата во 2023 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата (17.09.2015)
ВидСтанбена зграда
Адресана аголот на ул. „Орце Николов“ и „Аминта Трети“
ГрадДебар Маало, Скопје
Земја Македонија
Завршена1940
Технички податоци
Катови5
Проектирање и изградба
АрхитектГригорије Ташковиќ

Историја

уреди

Зградата била завршена во 1940 година.[2]

Зградата била прогласена за значајно културно наследство врз основа на Уп. бр. 18-435 од 17 септември 2015 година.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Регистрирани недвижни добра по надлежност на националните установи“ (PDF). Управа за заштита на културното наследство на Македонија. февруари 2023. стр. 51. Архивирано (PDF) од изворникот 2023-04-07. Посетено на 7 декември 2023.
  2. „Глигорие Ташковиќ ( Битола 1901-1963 Њујорк )“. marh.mk. 7 јануари 2015. Архивирано од изворникот 18 јуни 2016. Посетено на 7 декември 2023.

Надворешни врски

уреди