Отвори го главното мени

Тајмс

(Пренасочено од The Times)
Поврзано: Њујорк Тајмс, Индиски Тајмс и Ирски Тајмс

Тајмс (англиски:The Times) е дневен весник кој излегува во Лондон. Претставува еден од најстарите и највлијателните британски весници и еден од најголемите весници во светот.

Тајмс
The Times
Thetimes-oct17-2007.jpg
Насловната страница од изданието од 17 октомври 2007
Тип Дневен весник
Формат Компактен
Сопственик Times Newspapers Ltd
Уредник Џејмс Хардинг
Основан 1785
Политичка определба Десница
Седиште Вапинг, Лондон
Тираж 618.160 [1]
Страница www.timesonline.co.uk

Весникот бил основан од страна на Џон И. Волтер во 1785 год. под името „Дејли јуниверзал реџистер“, додека името Тајмс го добил во 1788[2]. Весникот бил високо почитуван национален журнал во средината на 19 век, но неговата репутација и тираж опаднале. Доминацијата во уредувањето и покривањето на вести и настани била повратена на чело со уредникот Вилијам Халеј, а од 1981 год., Тајмс бил купен од страна на компанијата „Њус корпорејшн“ на Руперт Мардок[2].


НаводиУреди

  1. Tryhorn, Chris. „April ABCS - Financial Times dips for second month“, Guardian.co.uk, 9 мај 2008 (посет. 24 мај2008 г). (на англиски)
  2. 2,0 2,1 Бунтевска Сузана: Британика енциклопедиски речник:1-10;(книга 9). - Скопје, 2005, Топер, стр.119

Надворешни врскиУреди