Мишел Роже (фр. Michel Roger), (р. 1949) е сегашен државен министер на Монако.[1][2]

Мишел Роже
Државен министер на Монако
На должноста
Стапил
29 март 2010
Монарх Алберт II
Претходник Жан-Пол Пруст
Лични податоци
Роден(а) 9 март 1949 (1949-03-09) (73 г.)
Поатје, Франција
Партија Независен
Професија Правник
судија

НаводиУреди

  1. „Мишел Роже, нов Државен министер...“. „Монако Актуалите“. 18 декември 2009. Посетено на 31 март 2010. (француски)
  2. „Валери преминува на другата страна во историски исчекор“. „Монако Тајмс“. 12 јануари 2010. Посетено на 31 март 2010. (англиски)
Политички функции
Претходник
Жан-Пол Пруст
Државен министер на Монако
2010–сега
На должноста