Европско првенство во кошарка 1991

(Пренасочено од Евробаскет 1991)

Европското првенство во кошарка 1991 или Евробаскет 1991 е 27. европско кошаркарско првенство организирано од ФИБА Европа. Првенството се одржало во Италија и шампион била селекцијата на Југославија.

Рим Палацо дело Спорт од Piazzale dello Sport

Прва фазаУреди

Група AУреди

  Бугарија   Полска 75-83
  Југославија   Шпанија 76-67
  Шпанија   Бугарија 94-93
  Југославија   Полска 103-61
  Полска   Шпанија 66-89
  Бугарија   Југославија 68-89
позиција тим натпревари победи порази резултати бодови кош раз.
1.   Југославија 3 3 0 268:196 6 +72
2.   Шпанија 3 2 1 234:236 5 -2
3.   Полска 3 1 2 211:251 4 -40
4.   Бугарија 3 0 3 236:266 3 -30

Група BУреди

  Франција   Чехословачка 104-80
  Грција   Италија 82-72
  Грција   Чехословачка 113-123
  Италија   Франција 75-72
  Грција   Франција 83-91
  Италија   Чехословачка 102-80
позиција тим натпревари победи порази резултати бодови кош раз.
1.   Италија 3 2 1 259:224 5 +35
2.   Франција 3 2 1 257:248 5 +9
3.   Грција 3 1 2 278:286 4 -8
4.   Чехословачка 3 1 2 283:319 4 -36

Разигрување за 5 - 8 местоУреди

тим 1 тим 2 рез.
  Грција   Бугарија 110-83
  Чехословачка   Полска 85-72

Разигрување за 1 - 4 местоУреди

тим 1 тим 2 рез.
  Франција   Југославија 76-97
  Италија   Шпанија 93-90

ФиналеУреди

место тим 1 тим 2 рез.
7 место   Бугарија   Полска 86-90
5 место   Грција   Чехословачка 95-79
3 место   Шпанија   Франција 101-83
финале   Италија   Југославија 73-88

Конечен распоредУреди

  1.   Југославија
  2.   Италија
  3.   Шпанија
  4.   Франција
  5.   Грција
  6.   Чехословачка
  7.   Полска
  8.   Бугарија

Тим на турниротУреди

НаводиУреди

  1. „Antonio Martín“. Архивирано од изворникот на 2011-09-07. Посетено на 2011-09-09.