Дудерштат (германски: Duderstadt) — град во јужниот дел на сојузната покраина Долна Саксонија, Германија, сместен во округот Гетинген.

Дудерштат
Градското собрание на Дудерштат
Градското собрание на Дудерштат
Грб на Дудерштат
Дудерштат is located in Германија
Дудерштат
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Градски единици 15
Градоначалник Волфганг Нолте (ДХС)
Основни податоци
Површина 95,61 км2
Надм. височина 180 м
Население 20.363 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 213 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GÖ/DUD
Пошт. бр. 37115
Повик. бр. 05527, 05529 (Брохтхаузен, Хилкероде)
Портал www.duderstadt.de
Местоположба на градот Дудерштат во рамките на округот Гетинген
Карта
Координати 51°30′45″N 10°15′35″E / 51.51250° N; 10.25972° E / 51.51250; 10.25972Координати: 51°30′45″N 10°15′35″E / 51.51250° N; 10.25972° E / 51.51250; 10.25972

Средновековниот изглед на градот го сочинуваат 600 куќи најчесто во фахверк, обете големи градски цркви „Св. Киријак“ и „Св. Серватиј“ со нивните моќни камбанарии, старата градска порта „Вестертурм“, обновениот градски бедем, како и Градското собрание, кое е едно од најстарите во Германија.

Градот е средиште и порано главен град на северниот дел на областа Долен Ајхсфелд („Untereichsfeld“). Во минатото бил имот на римокатоличкиот архиепископ од Мајнц.

ГеографијаУреди

Дудерштат се наоѓа во областа Долен Ајхсфелд во близина на покраинската граница со Тирингија. Поради неговата плодна почна, околината во текот на средниот век била позната и како „Голдене Марк“ („златна точка“). На околу десет километри југоисточно се наоѓа тирингиската област Омгебирге, а на околу 20 километри североисточно е планинскиот масив Харц. Низ градот течат реките Хале и Бреме.

Градски единициУреди

Дудерштат се состои од 15 градски единици, во кои покрај самото градско јадро, влегуваат и 14 други припоени места. Од околу 21.500 жители, околу 9.000 живеат во самото градско јадро и над 12.000 во другите места.

Градските единици и нивниот број на жители од 1 април 2011 година:[2]

 • Брајтенберг: 953
 • Имингероде: 492
 • Лангенхаген: 550
 • Верксхаузен: 395
 • Мингероде: 1411
 • Вестероде: 719
 • Неселреден: 2100
 • Тифтлингероде: 943
 • Брохтхаузен: 548
 • Хилкероде: 1025
 • Дезингероде: 533
 • Герблингероде: 1724
 • Дудерштат: 9261
 • Фурбах: 910
 • Ешплингероде: 135

ИсторијаУреди

 
Старата градска порта „Вестертурм“ (Westerturm) со својата извиткана кула е знаменитост на градот
 
Главната улица Марктштрасе (Marktstraße)

Првото спомнување во документ на Дудерштат е од 929 година.

АрхитектураУреди

Градот содржи многу историски градби изградени во фахверк.

Изградена во 1343 година, Вестертурм е една од најмалку осум градски порти кои се наоѓале на градскиот бедем, која била запалена во 1424 година и повторно изградена во следните 12 години. Вестертурм има препознатлив извиткан покрив. Иако не е единствена кула во Германија со извиткан покрив, неговата изградба била особена успешна. Постојат бројни народни преданија кои го објаснуваат виткањето: една тврди дека неподмачкан ветропокажувач го предизвикало виткањето на покривот.[3] Друга тврди дека кога ѓавото ги носел луѓето од Дудерштат да пијат, жените го однеле, но претходно ја фатил кулата и ја извиткал, при што избегал.[4]

Изградбата на Градското собрание започнало во 1302 година, а дополнителни крила и делови биле додавани до 1674 година. Било целосно обновено во 1980-тите години и повторно во 2002 година.

КултураУреди

Татковинскиот музеј во Дудерштат има збирка на локални значајни артефакти, кој ја раскажуваат историјата на областа и на градот.

Меѓународни односиУреди

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Збратимени градовиУреди

Дудерштат е збратимен со следниве градови:

Познати луѓеУреди

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)
 2. Страница на Дудерштат, 21 јуни 2011 г.
 3. Westerturmsagen
 4. Westerturmsagen

Надворешни врскиУреди

(англиски)