Дрансфелд

град во Германија

Дрансфелд (германски: Dransfeld) — град во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на околу 12 километри западно од градот Гетинген.

Дрансфелд
Црква „Св. Мартин“ во Дрансфелд
Црква „Св. Мартин“ во Дрансфелд
Грб на Дрансфелд
Дрансфелд is located in Германија
Дрансфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Дрансфелд
Градски единици 4
Градоначалник Ролф Тобин (СДП)
Основни податоци
Површина 28 км2
Надм. височина 302 м
Население 4.438 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 159 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37127
Повик. бр. 05502
Портал www.stadt-dransfeld.de
Местоположба на градот Дрансфелд во рамките на округот Гетинген
Карта
Координати 51°30′N 9°46′E / 51.500° N; 9.767° E / 51.500; 9.767Координати: 51°30′N 9°46′E / 51.500° N; 9.767° E / 51.500; 9.767

Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Дрансфелд се наоѓа на половина пат помеѓу универзитскиот град Гетинген и градот Хан. Минден. Градот е сместен во подножјето на Брамвалд, а на југ се протега Градската шума Дрансфелд. Јужно од Дрансфелд се наоѓа врвот Хоер Хаген.

Градски единициУреди

  • Град Дрансфелд
  • Бердел
  • Осенфелд
  • Фармисен

Меѓународни односиУреди

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Збратимени градовиУреди

Дрансфелд е збратимен со следниве градови:

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди