Ротенбург (Горна Лужица)

Ротенбург или службено познат како Ротенбург (Горна Лужица) (германски: Rothenburg/Oberlausitz, горнолужички: Rózbork) — мал лужички град во источна Саксонија, Германија, на реката Лужичка Ниса, на самата германско-полска граница.

Ротенбург
Грб на Ротенбург
Ротенбург (Горна Лужица) is located in Германија
Ротенбург (Горна Лужица)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Ротенбург (Горна Лужица)
Градски единици 7
Градоначалник Ханс-Дитмар Дорман
Основни податоци
Површина 72 км2
Надм. височина 160 м
Население 4.405 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02929
Повик. бр. 035891
Портал www.rothenburg-ol.de
Местоположба на градот Ротенбург во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 51°20′0″N 14°58′0″E / 51.33333° СГШ; 14.96667° ИГД / 51.33333; 14.96667Координати: 51°20′0″N 14°58′0″E / 51.33333° СГШ; 14.96667° ИГД / 51.33333; 14.96667

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)