Дорндорф-Штојдниц

Дорндорф-Штојдниц (германски: Dorndorf-Steudnitz) — село и поранешна општина во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2008 е дел од градот Дорнбург-Камбург.

Дорндорф-Штојдниц
Место во Дорнбург-Камбург
Црква во Дорндорф
Црква во Дорндорф
Црква во Дорндорф
Грб на Дорндорф-Штојдниц
Дорндорф-Штојдниц во рамките на Германија
Дорндорф-Штојдниц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Град Дорнбург-Камбург
Основни податоци
Површина 7,01 км2
Надм. височина 135 м
Население 1.930  (31 декември 2006)
 - Густина 275 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07778
Повик. бр. 036427
Портал dorndorf-steudnitz.de
Координати 51°0′0″N 11°40′0″E / 51.00000° СГШ; 11.66667° ИГД / 51.00000; 11.66667Координати: 51°0′0″N 11°40′0″E / 51.00000° СГШ; 11.66667° ИГД / 51.00000; 11.66667