Добрушевско-дедебалска парохија

црковна парохија во Македонија

Добрушевско-дедебалска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Битолското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Вознесение Христово“ во селото Добрушево. Парохиски свештеник е протоереј Злате Стефановски.[1]

Парохијата ги опфаќа селата: Алинци, Будаково, Горно Агларци, Далбеговци, Дедебалци, Добрушево, Долно Агларци, Мојно, Мусинци, Путурус, Трап и Црничани.

Цркви

уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Петар и Павле“ Горно и Долно Агларци  
Црква „Воскресение Христово“ Далбеговци 2005  
Црква „Воскресение Христово“ Дедебалци  
Црква „Вознесение Христово“ Добрушево 1860  
Црква „Св. Атанасиј“ Мојно 1871  
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Мусинци  
Црква „Св. Петка“ Мусинци 2017  
Црква „Св. Димитриј“ Путурус 1880  
Црква „Св. Петка“ Путурус 2017  
Црква „Св. Петка“ Трап 1830  
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Црничани XVIII век  
Црква „Св. Петка“ Црничани

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Добрушевско-дедебалска парохија | Преспанско - Пелагониска Православна Епархија“. Посетено на 2019-08-27.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски

уреди

41°10′11.8″N 21°29′00.4″E / 41.169944° СГШ; 21.483444° ИГД / 41.169944; 21.483444