Црква „Св. Димитриј“ - Путурус

црква во селото Путурус

Свети Димитриј — главна селска црква во селото Путурус.[1] Црквата е сместена во крајниот источен дел од селото, на возвишение кое ѝ дава доминантна местоположба во однос на остатокот од селото.

Свети Димитриј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Добрушевско-дедебалска
Местоположба

Карта

Координати 41°08′07.8″N 21°31′56.9″E / 41.135500° СГШ; 21.532472° ИГД / 41.135500; 21.532472Координати: 41°08′07.8″N 21°31′56.9″E / 41.135500° СГШ; 21.532472° ИГД / 41.135500; 21.532472
Место Путурус
Општина Могила
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Димитриј Солунски
Завршено 1880
Архитектонски опис

Историја Уреди

Црквата била изградена во 1880 година.[2]

Еден дел од црквата бил обновен пред околу сто години.[3]

Архитектура Уреди

Градбата на црквата има правоаголна основа. Главниот влез се наоѓа на западната страна, а на јужната страна има спореден влез. Над обата влеза има ниша со фреска. Објектот во целост е обоен во бела боја со исклучок на цоклето, рабовите и рамките околу влезните врати кои се бледосини.

Во дворот на манастирот се сместени камбанаријата, помошен објект и селските гробишта. Камбанаријата се наоѓа од левата страна пред главниот влез на црквата. Таа има квадратна основа и нејзиниот влез е од јужната страна.

Галерија Уреди

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 14. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Путурус“. Мој Роден Крај.
  3. Трифуноски; Јован Ф. (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina : antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.

Надворешни врски Уреди