Црква „Св. Петка“ - Трап

црква во селото Трап

Света Петка — главна селска црква во селото Трап.[1] Црквата се наоѓа пред влезот на селото и е поврзана со исклучување од левата страна на патот кој води од Могила.

Света Петка

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Добрушевско-дедебалска
Местоположба

Карта

Координати 41°07′56.2″N 21°27′44″E / 41.132278° СГШ; 21.46222° ИГД / 41.132278; 21.46222Координати: 41°07′56.2″N 21°27′44″E / 41.132278° СГШ; 21.46222° ИГД / 41.132278; 21.46222
Место Трап
Општина Могила
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Завршено 1830
Архитектонски опис

Историја Уреди

Црквата е изградена во 1830 година, а била обновена по Првата светска војна, како и во 1990-тите години.[2]

Архитектура Уреди

Градбата на црквата има правоаголна основа со многуаголна апсида на источната страна. Кон јужниот ѕид е доградена припрата, а на оваа страна има влез на црквата. Од западната страна е дограден објект, а на неговиот западен завршеток е сместена камбанаријата која има квадратна основа. Градбата на црквата со припратата, доградениот објект и камбанаријата се покриени со кров од ќерамиди. Дворот на црквата е ограден со метална ограда и во него се сместени селските гробишта.

Галерија Уреди

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 14. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трап“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски Уреди