Црква „Воскресение Христово“ - Далбеговци

црква во селото Далбеговци

Воскресение Христово — главна селска црква во селото Далбеговци.[1] Црквата се наоѓа пред влезот во селото од насока на Новаци.

Воскресение Христово

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Добрушевско-дедебалска
Местоположба

Карта

Координати 41°6′16.46″N 21°28′34.73″E / 41.1045722° СГШ; 21.4763139° ИГД / 41.1045722; 21.4763139
Место Далбеговци
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 2005
Архитектонски опис

Во минатото, селаните ја користела селската црква на Дедебалци, која го носи истото име.[2]

Местоположба

уреди

Црквата се наоѓа на влезот во селото.

Историја

уреди

Денешната градба била подигната во 2005 година. Црквата се верува дека постоела од 1878 година. Неколкупати во минатото била возобновувана.[3]

Галерија

уреди
Останати објекти
Црквата

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 14. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски; Јован Ф. (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina : antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.
  3. „Мој Роден Крај“. www.mojrodenkraj.com.mk. Архивирано од изворникот на 2021-10-05. Посетено на 2019-10-11.

Надворешни врски

уреди