Банско (општина)

(Пренасочено од Општина Банско)

Општина Банско (бугарски: Община Банско) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Банско. Општината има 8 населени места со вкупно население од 12.731 жител (2015).

Општина Банско
Община Банско
Грб на Општина Банско
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
Bansko Municipality Bulgaria map.png
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеБанско
Површина
 • Вкупна475,88 км2 (18,374 ми2)
Надм. вис.&10000000000000871000000871 м
Население (2015)
 • Вкупно12.731
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2770
Повик. бр.07443
Мреж. местоbansko.bg

ГеографијаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Населени местаУреди

 
Карта на Општина Банско со населените места

Општината има вкупно 8 населени места, од кои сите се села. Тие се следниве (името во заграда е сегашното, сменето од бугарската држава):

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди