Денско (грчки: Αετομηλίτσα, влашки: Densko, Denicko до 1927 г. Δέντσικο, Денцико или Ντένισκο, Дениско[2], до 1928 г. Γαλαταριά, Галатарија[3]) — село во општината Коница, Јанински округ во областа Епир, Грција. Сè до реформите во 2011 г. било своја општина. Според пописот од 2011 г., селото има 432 жители[1] и зафаќа површина од 51,3 км2.

Денско
Αετομηλίτσα
Поглед на Денско со врвовите на Грамушта во позадината
Поглед на Денско со врвовите на Грамушта во позадината
Денско is located in Грција
Денско
Денско
Местополобжа во округот Јанина
Kinotita Aetomilitsas.png
Координати: 40°18.6′N 20°51.3′E / 40.3100° N; 20.8550° E / 40.3100; 20.8550Координати: 40°18.6′N 20°51.3′E / 40.3100° N; 20.8550° E / 40.3100; 20.8550
ЗемјаГрција
ОбластЕпир
ОкругЈанина
ОпштинаКоница
Најг. вис.&100000000000014850000001.485 м
Најм. вис.&100000000000013850000001.385 м
Население (2011)[1]
 • Општ. един.432
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.440 15
Повик. бр.+30-2655-xxx-xxx
Рег. таб.INx-xxxx

ГеографијаУреди

Селото е сместено на на планината Грамушта (Грамос), на надморска височина од 1.385 до 1.485 м и со тоа е едно од највисоките села во денешна Грција.

ИсторијаУреди

За време на Грчката граѓанска војна, Денско се сметало за седиште на Демократската армија на Грција (ДАГ) со основањето на т.н. „планинска влада“ на генералот Маркос Вафијадис.[4]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Δέντσικον -- Γαλαταριά
  3. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Γαλαταριά -- Αετομηλίτσα
  4. http://www.mlahanas.de/Greece/Cities/Aetomilitsa.html