Даутли (Гевгелиско)

историско гевгелиско село во Кукушко, Егејска Македонија

Даутли (Αμπελοχώρι, Амбелохори; до 1926 г. Δαουτλή, Даутли[1]) — поранешно гевгелиско село во Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Пајонија во областа Централна Македонија, Грција.

Древено
Αμπελοχώρι
Древено is located in Грција
Древено
Древено
Местоположба во областа
Даутли is located in Пајонија (општина)
Даутли
Местоположба на Даутли во Кукушкиот округ и областа Централна Македонија
Координати: 41°9.51′N 22°39.41′E / 41.15850° СГШ; 22.65683° ИГД / 41.15850; 22.65683Координати: 41°9.51′N 22°39.41′E / 41.15850° СГШ; 22.65683° ИГД / 41.15850; 22.65683
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукушки
ОпштинаПајонија
Надм. вис.&1000000000000002000000020 м
Население
 • Вкупноиселено
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

ГеографијаУреди

Селото се наоѓало северно от градот Ругуновец, на самата границата со Р. Македонија јужно од Севендекли и западно од Крастали.

ИсторијаУреди

На почетокот на XX век Даутли било турско село во Гевгелиската каза. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Даутлиј имал 225 жители Турци.[2] По Втората балканска војна во 1913 г. селото било припоено кон Грција, кога имало 272 жители. Како последица од Првата светска војна, во 1920 г. населението се намалило на 128 жители. Турското население во 1924 г. се иселени во Турција по сила на Лозанскиот договор, а на негово место се доведени грчки доселеници од Понд.[3], а во 1926 г. државата го преименува во Амбелохори. Така, во 1928 г. во Даутли се попишани 33 семејства со вкупно 97 жители, сите дојденци.[4] Во пописот од 1940 г. во Даутли се заведени 111 жители.[3] Во 1941 г. добар дел од жителите се преселиле во селото Колиби. Според Симовски, селото продолжило да постои сè до 1951 г. кога преостанатите 60 жители се иселиле во кукушкото село Севендекли, каде се прибрале и жителите од неколку околни села, сместувајќи се во новоизградени државни станови.[3]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 111 60
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

НаводиУреди