Грефентал (германски: Gräfenthal) — мал град во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Грефентал

Gräfenthal

Градското собрание
Градското собрание
Грб на Грефентал
Грефентал is located in Германија
Грефентал
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општ. заед. Шифергебирге
Градски единици 8
Градоначалник Волфганг Вер
Основни податоци
Површина 36,42 км2
Надм. височина 400 м
Население 1.897 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 98743
Повик. бр. 036703
Портал www.graefenthal.de
Местоположба на градот Грефентал во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°32′0″N 11°18′0″E / 50.53333° СГШ; 11.30000° ИГД / 50.53333; 11.30000Координати: 50°32′0″N 11°18′0″E / 50.53333° СГШ; 11.30000° ИГД / 50.53333; 11.30000

ГеографијаУреди

Градот Грефентал се наоѓа во странична долина на Локвиц, притока на Зале. Грефентал е опкружен од Тириншките Шкрилни Планини. Планините во областа се издигнуваат до 800 метри. Западно од Грефентал се наоѓа Нојхаус на Ренвег, додека источно се наоѓа Пробсцела.

Соседни општиниУреди

Градот се граничи со следниве места (почнувајќи од север, надесно): Залфелд, Пробсцела, Лудвигсштат, Тетау, Зонеберг и Нојхаус на Ренвег.

Градски единициУреди

Грефентал се состои од следниве осум единици:

 • Бухбах
 • Кројниц
 • Геберсдорф
 • Грефентал со градскиот четврт Мернах
 • Гроснојндорф
 • Лихтенхајн
 • Липелсдорф
 • Зомерсдорф

ИсторијаУреди

Во 1288 година градот бил првпат споменат. Најголем дел од својата историја припаѓал на различни кнезови од династијата Ернестин.

ПолитикаУреди

Градски советУреди

Градскиот совет на градот Грефентал се состои од 12 членови. Според последните општински избори на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:[2]

 • Доброволна противпожарна бригада/Граѓанска иницијатива (FFW/BI): 8 места
 • Селски сојузи (DV): 2 места
 • CDU: 2 места

ГрадоначалникУреди

Градоначалник на Грефентал е Волфганг Вер од 1 јули 2018 година.

ГрадбиУреди

 • Замок Веспенштајн
 • Музеј за границата и татковината Грефентал (Grenz- und Heimatmuseum Gräfenthal)
 • Градска црква
 • Железнички вијадукт

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
 2. Thüringer Landesamt für Statistik. „Wahlen in Thüringen, Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen, Stadt Schwarzatal“. Посетено на 2019-08-21.

Надворешни врскиУреди