Градиште (Кавадаречко)

историско село во Кавадаречко


Градиште — историско село во Кавадаречко, чиј атар денес потпаѓа на селото Конопиште во состав на Општина Кавадарци.

Градиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Градиште на интерактивна карта

Координати 41°12′50″N 22°4′3″E / 41.21389° СГШ; 22.06750° ИГД / 41.21389; 22.06750Координати: 41°12′50″N 22°4′3″E / 41.21389° СГШ; 22.06750° ИГД / 41.21389; 22.06750
Регион Вардарски
Општина Кавадарци
Област Бошава
Население 0[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1437
Повик. бр. 043
Шифра на КО
Градиште на општинската карта
Градиште во Општина Кавадарци.svg

Атарот на Градиште во рамките на општината

Во XIX век, Градиште е дел од Рожденската нахија на Тиквешка каза на Османлиското Царство. Според Васил К’нчов во 1900 Градишта има 155 жители Македонци христијани.[2] Според секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев, во 1905 година во селото имало 32 Македонци егзархисти.[3] Денес селото наполно е раселено и скоро и да нема видливи остатоци.

Цркви[4]

НаводиУреди

  1. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 14 декември 2017.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 155.
  3. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, pp. 104-105.
  4. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врскиУреди