Градиште (Говрлево)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Градиште


Местоположба 41°55′58″N 21°20′38″E / 41.93278° СГШ; 21.34389° ИГД / 41.93278; 21.34389
Основни податоци
Место Говрлево
Општина Сопиште
Тип

 утврдена населба  базилика


Период римско време
доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во скопското село Говрлево. Претставува утврдена населба и базилика од римско време доцна антика и старохристијанско време .[1]

На околу 600 м северно од селото се наоѓа мало ритче со зарамнето плато на врвот големо околу 2 хектара, на кое се гледаат остатоци од бедем граден од кршен камен и варов малтер. На површината има фрагменти од садова и градежна керамика, питоси, а биле наоѓани и монети. Мермерни блокови се пренесени во селските цркви во Говрлево и Барово. На југоисточната тераса има темели од голема базилика и непосредно до неа темели од цистерна.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 368, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069


Chnitke