Градина (Добровница)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Градина


Местоположба 42°16′37″N 22°19′26″E / 42.27694° СГШ; 22.32389° ИГД / 42.27694; 22.32389
Основни податоци
Место Добровница
Општина Крива Паланка
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градина археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Добровница. Претставува градиште од доцна антика. Во непосредната близина на селото мештаните откриле повеќе питоси, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал[1].

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 194, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069