Ширина (Добровница)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Ширина


Местоположба 42°16′37″N 22°19′26″E / 42.27694° СГШ; 22.32389° ИГД / 42.27694; 22.32389
Основни податоци
Место Добровница
Општина Крива Паланка
Тип

 осамен наод


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ширина археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Добровница. Претставува осамен наод од доцна антика. На ова место, според кажувањето на мештаните, се откриени питоси од кои неколку се чуваат во селото [1].

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 194, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069