Црква (Добровница)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Црква


Местоположба 42°16′37″N 22°19′26″E / 42.27694° СГШ; 22.32389° ИГД / 42.27694; 22.32389
Основни податоци
Место Добровница
Општина Крива Паланка
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Црква археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Добровница. Претставува црква од среден век. При изградбата на денешната црква, во селото биле откриени темели од постара црква.[1].

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 194, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069