Стара Воденица (Добровница)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Стара Воденица


Местоположба 42°16′37″N 22°19′26″E / 42.27694° СГШ; 22.32389° ИГД / 42.27694; 22.32389
Основни податоци
Место Добровница
Општина Крива Паланка
Тип

 водовод


Период римско време
Портал „Археологија“

Стара Воденица археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Добровница. Претставува водовод од римско време. Во непосредната близина на селото се откриени траги од водовод - керамички тубулуси и тегули.[1].

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 194, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069