Горен Таунус (округ)

Горен Таунус (герм. Hochtaunuskreis) е округ во средишниот дел на покраината Хесен, Германија и претставува дел од метрополскиот регион Рајна-Мајна. Се граничи со окрузите Лана-Дил, Ветерау, неврзаниот град Франкфурт, Мајна-Таунус, Рајнгау-Таунус и Лимбург-Вајлбург.

Горен Таунус
Округ
Hesse HG.svg
Земја Германија
ПокраинаХесен
Адм. подр.Дармштат
Адм. цент.Бад Хомбург
Површина
 • Вкупна482,06 км2 (18,612 ми2)
Население (31 декември 2018)[1]
 • Вкупно236.564
 • Густина4.9/км2 (13/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Рег. таб.HG
Мреж. местоhttp://www.hochtaunuskreis.de

Горен Таунус и Штарнберг редовно се натпреваруваат за титулата „најбогат округ во Германија“.

ИсторијаУреди

Округот е создаден во 1972 г. со спојување на дотогашните окрузи Обертаунус и Узинген.

ГеографијаУреди

Географски, округот се простира низ планинскиот венец Таунус. Највисоката точка на венецот е врвот Голем Фелдберг (881 м), кој исто така му припаѓа на округот. Најниска точка е Горен Ерленбах (130 м). Богатите места во густо населениот јужен дел на округот влегуваат во поширокото подрачје на градот Франкфурт.

Населени местаУреди

Нас. места Општини
 1. Бад Хомбург
 2. Кенигштајн на Таунус
 3. Кронберг на Таунус
 4. Ној-Анспах
 5. Оберурзел
 6. Узинген
 7. Фридрихсдорф
 8. Штајнбах
 1. Вајлрод
 2. Верхајм
 3. Гласхитен
 4. Гревенвисбах
 5. Шмитен

НаводиУреди

 1. „Население на општините во Хесен“. Статистичка служба на Хесен. 31 декември 2018.  (германски)

Надворешни врскиУреди


Координати: 50°17′N 8°31′E / 50.283° СГШ; 8.517° ИГД / 50.283; 8.517