Дармштат (административен округ)

Дармштат е еден од трите административни окрузи на Хесен, Германија, кој се наоѓа во јужниот дел на покраината.

Дармштат
Regierungsbezirk Darmstadt
Административен округ
Карта на Hesse со округот Дармштат
Карта на Hesse со округот Дармштат
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаHesse
Админ. центарДармштат
Површина
 • Вкупна7.444,88 км2 (287,448 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно4.026.618
 • Густина5,4/км2 (14/ми2)
Мреж. местоwww.rpda.de
Окрузи Неврзани градови
 1. Бергштрасе
 2. Дармштат-Дибург
 3. Грос-Герау
 4. Горен Таунус
 5. Мајн-Кинцих
 6. Мајн-Таунус
 7. Оденвалдкрајс
 8. Офенбах
 9. Рајнхау-Таунус
 10. Ветераукрајс
 1. Дармштат
 2. Франкфурт
 3. Офенбах
 4. Висбаден

Надворешни врски

уреди


50°05′N 8°45′E / 50.08° СГШ; 8.75° ИГД / 50.08; 8.75

 1. „Население на општините во Хесен“. Статистичка служба на Хесен. јуни 2021. (германски)