Рајнгау-Таунус

Рајнгау-Таунус (герм. Rheingau-Taunus-Kreis) — округ во западниот дел на покраината Хесен, Германија. Се граничи со окрузите Лимбург-Вајлбург, Горен Таунус, Мајна-Таунус, неврзаниот град Висбаден и окрузите Мајнц-Бинген и Рајна-Лана.

Рајнгау-Таунус
округ
Грб на Рајнгау-Таунус
Hesse rued.png
Земја Германија
ПокраинаХесен
Адм. подр.Дармштат
СедиштеБад Швалбах
Површина
 • Вкупна811,11 км2 (31,317 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно187.433
 • Густина2,3/км2 (6,0/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.RÜD
Мреж. местоhttp://www.rheingau-taunus.de

ИсторијаУреди

Округот е создаден во 1977 со спојување на окрузите Рајнгау и Унтертаунус.

ГеографијаУреди

Подрачјето на округот го опфаќа западниот дел на планинскиот венец Таунус. Реката Рајна ја образува јужната граница на округот.

Населени местаУреди

Нас. места Општини
 1. Бад Швалбах
 2. Гајзенхајм
 3. Елтвиле
 4. Естрих-Винкел
 5. Идштајн
 6. Лорх
 7. Ридесхајм
 8. Таунусштајн
 1. Арберген
 2. Валдемс
 3. Валуф
 4. Кидрих
 5. Нидернхаузен
 6. Хајденрод
 7. Хинштетен
 8. Хоенштајн
 9. Шлангенбад

НаводиУреди

 1. „Население на општините во Хесен“. Статистичка служба на Хесен. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 50°08′54″ N; 8°04′24″ E / 50.148403° СГШ; 8.073267° ИГД / 50.148403; 8.073267