Лимбург-Вајлбург

Лимбург-Вајлбург (герм. Limburg-Weilburg) — округ во западниот дел на покраината Хесен, Германија. Се граничи со окрузите Лана-Дил, Горен Таунус, Рајнгау-Таунус, Рајна-Лана и Вестервалд.

Лимбург-Вајлбург
округ
Грб на Лимбург-Вајлбург
Грб
Hessen LM.png
Земја Германија
ПокраинаХесен
Адм. подр.Гисен
СедиштеЛимбург
Површина
 • Вкупна738,44 км2 (28,511 ми2)
Население (31 декември 2019)[1]
 • Вкупно171.912
 • Густина2,3/км2 (6,0/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.LM
Мреж. местоwww.landkreis-limburg-weilburg.de

ИсторијаУреди

Во 1867 г. е создаден округот „Горна Лана“ со седиште во Вајлбург. Во 1886 г. е основан округот „Лимбург на Лана“ со седиште во Лимбург на Лана. Во 1974 двата округа се споени, образувајќи го Лимбург-Вајлбург.

ГеографијаУреди

Округот е сместен помеѓу планинските подрачја Вестервалд и Таунус. Главна река е Лана, притока на Рајна.

Населени местаУреди

Нас. места Општини
 1. Бад Камберг
 2. Вајлбург
 3. Лимбург на Лана
 4. Рункел
 5. Хадамар
 1. Безелих
 2. Брехен
 3. Вајлминстер
 4. Вајнбах
 5. Валдбрун
 6. Дорнбург
 7. Елбтал
 1. Елц
 2. Зелтерс
 3. Ленберг
 4. Менгерскирхен
 5. Меренберг
 6. Филмар
 7. Хинфелден

НаводиУреди

 1. „Население на општините во Хесен“. Статистичка служба на Хесен. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 50°25′ N; 8°10′ E / 50.42° СГШ; 8.17° ИГД / 50.42; 8.17