Гиболдехаузен

Гиболдехаузен (германски: Gieboldehausen) — општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Гиболдехаузен
Католичката црква „Св. Лаврентиј“ во Гиболдехаузен
Католичката црква „Св. Лаврентиј“ во Гиболдехаузен
Грб на Гиболдехаузен
Гиболдехаузен is located in Германија
Гиболдехаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Гиболдехаузен
Градоначалник Норберт Лајневебер (ДХС)
Основни податоци
Површина 19,86 км2
Надм. височина 150 м
Население 3.988 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 201 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37434
Повик. бр. 05528
Портал www.gieboldehausen.de
Местоположба на Гиболдехаузен во рамките на округот Гетинген
Карта
Координати 51°36′39″N 10°12′53″E / 51.61083° N; 10.21472° E / 51.61083; 10.21472Координати: 51°36′39″N 10°12′53″E / 51.61083° N; 10.21472° E / 51.61083; 10.21472

Се наоѓа на реката Руме, околу 25 километри североисточно од градот Гетинген и 15 километир јужно од Остероде. Претставува дел од областа Ајхсфелд.

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди