Гагаузија (гагауски: Gagauziya или Gagauz-Yeri; молдавски/романски: Găgăuzia; руски: Гагаузия), во минатото позната како Автономна територијална единица на Гагаузија (Gagauz Yeri) (гагауски: Avtonom Territorial Bölümlüü Gagauz Yeri, молдавски/романски: Unitatea Teritorială Autonomă Găgăuzia, руски: Автономное территориальное образование Гагаузия), е автономен регион на Молдавија. Името доаѓа од народот "Гагаузи", чие име е развиено од gok Oguz кое се користи за да ги опише потомците на туркиските огуски племиња. Кримските Татари и Ујгурите го користат зборот gok што значи "небо" или "небесно синило", така што gok Oguz најбуквално би значело "небесносини Огузи"[1],[2].

Автономна територијална единица на Гагаузија (Gagauz Yeri)
Гагаузија
Gagauz-Yeri
Găgăuzia
Гагаузия
Знаме Грб
ХимнаGagauziya Milli Marşı
Location of Gagauzia (purple)
Location of Gagauzia (purple)
Location of Gagauzia (purple)
Главен градКомрат
46°19′N 28°40′E / 46.317° СГШ; 28.667° ИГД / 46.317; 28.667
Најголем град главен град
Службен јазик гагауски, романски, руски
Уредување
 •  Гувернер Михаил Формузал (2006-)
 •  Претседател на
Народно Собрание

Ана Харламенко (2008-)
Автономен регион на Молдавија
 •  формирана 23 април 1994 
Површина
 •  Вкупна 1,832 км2 
Население
 •  проценка за 1996¹ г. 155.700 
 •  Густина 85 жит/км2 
Валута Молдавски леу (MDL)
1. (романски) Population of the Republic of Moldova (1 јануари, 1996)

Етничка композиција

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди