Гаврадија (грчки: Γαβράδια) — село во Општина Аристотел во округот Халкидик, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција[2]. Пред реформата на локалната власт во 2011 година Агиос Јонис Продромос бил дел од општина Стагира-Акантос[2].

Гаврадија
Γαβράδια
Гаврадија is located in Грција
Гаврадија
Гаврадија
Местоположба во областа
Гаврадија is located in Аристотел (општина)
Гаврадија
Местоположба на Гаврадија во Аристотел и областа Централна Македонија
Координати: 40°37′N 23°45′E / 40.617° N; 23.750° E / 40.617; 23.750Координати: 40°37′N 23°45′E / 40.617° N; 23.750° E / 40.617; 23.750
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
ОпштинаАристотел
Општ. единицаСтагира-Акант
Население (2011)[1]
 • Вкупно73
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

ДемографијаУреди

Селото за првпат на пописите се споменува во 1990 година но без жители[3]. На пописот од 2001 година имало 46 жители. Денеска, населението на селото е 73 жители според пописот од 2011 година.

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 Kallikratis law Greece Ministry of Interior (грчки)
  3. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II. Скопје: Институт за национална историја. стр. 162.

Надворешни врскиУреди