Вухан

главен град на покраината Хубеи, Кина

Вухан (трад. 武汉; упр. 武漢; пинјин: Wǔhàn; мак. транскр.: ) — главниот град на покраината Хубеи и најнаселен центар во Централна НР Кина. Градот се наоѓа на исток рамнината Џиангхан и во близина поминува реката Јангцекјанг. Градот е главен транспортен центар со голем број на железници и патни правци. Со името Вухан за првпат се споменал во 1927 година. Денес градот има околу 9.100.000 жители од кои 6.100.000 живеат во урбаниот дел на градот.

Вухан
武汉
Потпокраински град
武汉市
Од горе: Вухан и реката Јангцекјанг, Кула на жолтиот жерав, Вуханската царинарница и Вуханскиот мост на Јангцекјанг
Од горе: Вухан и реката Јангцекјанг, Кула на жолтиот жерав, Вуханската царинарница и Вуханскиот мост на Јангцекјанг
Местоположба во рамките на покраината Хубеи
Местоположба во рамките на покраината Хубеи
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/China" does not existМестоположба во рамките на Кина
Координати: 29°58′20″N 113°53′29″E / 29.97222° СГШ; 113.89139° ИГД / 29.97222; 113.89139
ЗемјаКина
ПокраинаХубеи
Околиска поделба13
Општинска поделба153
Населен223 п.н.е.
Управа
 • КПК ВуханЈанг Сунг (杨松)
 • ГрадоначалникЖуан ченгфа (阮成发)
Површина(??-то место)
 • Потпокраински град8.467,11 км2 (3,269,17 ми2)
 • Градска1.557 км2 (601 ми2)
Население (2007 август)
 • Потпокраински град9.700.000
 • Густина1,100/км2 (3,000/ми2)
 • Градскo6.660.000
 • Градска4,300/км2 (11,000/ми2)
 • Место во кина8th
 • Поважни народностиHan - 99%
малцинства - 1%
Час. појасКинеско стандардно време (UTC+8)
Поштенски број430000 - 430400
Повик. бр.+86/27
Претставки на регистарски таблички鄂A
鄂O (полиција и власти)
ISO 3166-2cn-??
БДП (2008)CNY 396 милијарди (13-ти)
БДП по глава на жителCNY 44.148 (43-ти)[се бара извор]
Мреж. местоhttp://www.wuhan.gov.cn
Градско дрво: метасеквоја;Градски цвет: сливов свет

Збратимени градови уреди

Галерија уреди

Наводи уреди

  • Chi, Li (2000). Lao Wuhan (Old Wuhan): Yong Yuan De Lang Man... (part of the "Lao Cheng Shi" series). Nanjing: Jiangsu Meishu Chubanshe.
  • Coe, John L. (1962). Huachung University (Huazhong Daxue). New York: United Board for Christian Higher Education.
  • Danielson, Eric N. (2005). "The Three Wuhan Cities," pp.1-96 in The Three Gorges and the Upper Yangzi. Singapore: Marshall Cavendish/Times Editions.
  • Latimer, James V. (1934). Wuhan Trips: A Book on Short Trips in and Around Hankow. Hankow: Navy YMCA.
  • MacKinnon, Stephen R. (2000). "Wuhan's Search for Identity in the Republican Period," in Remaking the Chinese City, 1900-1950, ed. by Joseph W. Esherick. Honolulu: University of Hawaii Press.
  • Rowe, William T. (1984). Hankou: Commerce and Society, 1796-1889. Stanford: Stanford University Press.
  • Rowe, William T. (1988). Hankou: Conflict and Community in a Chinese City, 1796-1895. Stanford: Stanford University Press.
  • Song, Xiaodan and Zhu, Li (1999). Wuhan Jiu Ying (Old Photos of Wuhan). Beijing: Renmin Meishu Chubanshe (People's Fine Arts Publishing House).CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Надворешни врски уреди

30°34′21″N 114°16′45″E / 30.57250° СГШ; 114.27917° ИГД / 30.57250; 114.27917