Отвори го главното мени

Вршник - Виничка Кршла (археолошко наоѓалиште)

Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Вршник
Вршник is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Вршник
Вршник
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Вршник
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период римско време
Портал:Археологија

Археолошкиот локалитет Вршник - Виничка Кршла е могила од римското време. На 200 м од селскиот пат за Виничка Кршла, од левата страна, и 800 м северозападно од локалитетот Градиште 2 се наоѓа могила висока 5 м и со пречник во основата од 25 м, која е делумно оштетена.

Види исто такаУреди

Други археолошки локалитети во околината на Виничка Кршла. Виничка Кршла (археолошки локалитети)


ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди