Врановци

село во Општина Врапчиште


Врановци — село во Општина Врапчиште, во околината на градот Гостивар.

Врановци
Врановци is located in Македонија
Врановци
Местоположба на Врановци во Македонија
Врановци на интерактивна карта

Координати 41°49′37″N 20°51′59″E / 41.82694° СГШ; 20.86639° ИГД / 41.82694; 20.86639Координати: 41°49′37″N 20°51′59″E / 41.82694° СГШ; 20.86639° ИГД / 41.82694; 20.86639
Општина Врапчиште
Население 480 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 07013
Надм. вис. 620 м
Врановци на општинската карта
Врановци во Општина Врапчиште.svg

Атарот на Врановци во рамките на општината
Commons-logo.svg Врановци на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 480 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 0
Турци 2
Роми 0
Албанци 477
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 1

РодовиУреди

Врановци е албанско село.

Според истражувањата од 1946 година, родови во селото:

 • Камберовци (5 к.), Фетоски (10 к.) и Уљароски (9 к.) наведените три рода во селото биле староседелски. Основачите на родовите зборувале само македонски, но преку брачни врски со доселените родови од Албанија целосно се албанизирале.
 • Јонуз (1 к.) доселени се од селото Пожаране. А таму од Долна Река. Основачот на родот бил Торбеш.
 • Рамовци (7 к.) доселени се од Љума во северна Албанија.
 • Јонузовци (4 к.) доселени се од Љума во северна Албанија.
 • Ељезовци (4 к.) доселени се од Љума во северна Албанија.
 • Мемедови (20 к.) доселени се од Чаје кај Љума во северна Албанија.
 • Ајвазовци (10 к.) исто потекло како и претходниот род.
 • Аџијоски (4 к.) доселени се од некое место во северна Албанија.
 • Куртовци (6 к.) доселени се од Љума во северна Албанија.
 • Дане (1 к.) основачот на родот е доселен како домазет од северна Албанија.
 • Мета (1 к.) доселени се од селото Прошовце. А таму од Љума во Албанија
 • Бектеш (1 к.) доселени се од селото Речани. А таму од северна Албанија.[2]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачкото место бр. 453 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште. Во ова избирачко место е опфатено и селото Ново Село.[3]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 697 гласачи.[4]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

 1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 2. Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
 3. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 4. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди