Ново Село (Полошко)

село во Општина Врапчиште


Ново Село е село во Општина Врапчиште, во околината на градот Гостивар.

Ново Село
Куча Ново Село.jpg
Ново Село is located in Македонија
Ново Село
Местоположба на Ново Село во Македонија
Координати 41°50′4″N 20°52′1″E / 41.83444° СГШ; 20.86694° ИГД / 41.83444; 20.86694Координати: 41°50′4″N 20°52′1″E / 41.83444° СГШ; 20.86694° ИГД / 41.83444; 20.86694
Општина Општина Врапчиште
Население 19 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 636 м
Ново Село на општинската карта
Ново Село во Општина Врапчиште.svg

Атарот на Ново Село во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

 

Селото лежи во Полошката Котлина. Во близина се селата Зубовце и Врапчиште, а истото е оддалечено 8,3 километри од центарот на градот Гостивар.

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Ново Село живееле 72 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Ново Село имало 72 Македонци, егзархисти.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 19 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години: [4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 72[1] 72[2] 60 69 59 59 44 25 22 19

РодовиУреди

Ново Село е македонско село.

Според истражувањата од 1940тите родови во селото се:

  • Староседелци: Стојковци (1 к.), Стојановци (1 к.), Димовци (2 к.) и Змејковци (1 к.).[5]

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Поради лошата географска положба, селаните од Ново Село се или биле приморани да функционираат надвор од селото, бидејќи селото не е опремено со продавници и останати места кои се потребни за опстанок. Затоа некои селани доброволно се преселиле од селото во соседно Зубовце кое е и најблиску до селото, или потполно се преселиле во градот Гостивар.

Надворешни врскиУреди

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 213.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne. Avec deux cartes ethnographiques, Paris, 1905, pp. 124-125. Данните могат да се отнасят и за Мавровското Ново село.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  5. Трифуноски, Јован (1972). Полог. Белград: САНУ.