Волково (Прилепско)

село во Општина Прилеп

Волково — село во Општина Прилеп, во околината на градот Прилеп.

Волково
Волково во рамките на Македонија
Волково
Местоположба на Волково во Македонија
Волково на карта

Карта

Координати 41°18′6″N 21°34′5″E / 41.30167° СГШ; 21.56806° ИГД / 41.30167; 21.56806
Општина  Прилеп
Население 34 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 20018
Волково на општинската карта

Атарот на Волково во рамките на општината
Волково на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Волково Село е сместено во јужниот дел на Република Македонија. Од Прилеп селото е оддалечено 6 км јужно. Волково Село се наоѓа на источниот обод на Пелагонија. Селото е сместено на североисточните падини на Селечка Планина. Надморската висина на селото е приближно 780 метри. Климата во селото е планинска заради нагласената надморска висина.

Историја уреди

Во XIX век селото било дел од Прилепската каза на Отоманското Царство.

Стопанство уреди

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948163—    
1953161−1.2%
1961148−8.1%
197179−46.6%
198179+0.0%
ГодинаНас.±%
199133−58.2%
199441+24.2%
200242+2.4%
202134−19.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Волково живееле 98 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Волково имало 96 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Влаково е претставено како чисто македонско село во Прилепската каза на Битолскиот санџак со 14 куќи.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 100 Македонци.[5]

Според пописот од 2002 година, во селото Волково живеат 42 жители, сите Македонци.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 34 жители, од кои 33 Македонци и 1 Албанец.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 98 96 163 161 148 79 79 33 41 42 34
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Родови уреди

Волково е македонско православно село, сите родови во селото се доселнички.

Родови во Волково се:

 • Доселеници: Дурлевци (13 куќи) од Мало Рувци прешле во Чумово, а од таму во Волково. Во Чумово нивни роднини се Батковци, го знаат следното родословие: Лазар (жив на 41 г. во 1954 година) Ордан-Ристе-Јосиф-Митре, кој се доселил; Мрсевци (4 куќи) доселени се после родот Дурлевци исто така од Чумово; Пашаќулевци (2 куќи) за нив се вели дека шетале насекаде (Небрегово, Дреново, Прилеп) овде дошол предокот Ристе во 1900 година; Томевци (1 куќа) доселени се од селото Галичани, во Галичани и Беровци имаат истоимени роднини; Деловци (3 куќи) доселени се од Прилепец во 1910 година. Таму имаат истоимени роднини.[11]

Општествени установи уреди

 
Црквата „Вознесение Христово“

Црква „Вознесение Христово“ - Волково

Самоуправа и политика уреди

Избирачко место уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1433 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна куќа.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 26 гласачи.[13]

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Се знае за следните постари иселени родови и семејства од ова село.

Од родот Мрсевци има иселеници во Прилеп (две семејства). Од родот Дурлевци има иселеници во Лагово и Прилеп. Дурлевци се иселени во Старо Лагово. Родот Чурлиновци е изумрен, биле доселени однекаде.[11]

Наводи уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр.245.
 3. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 150-151.
 4. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 20.
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. 11,0 11,1 Трифуноски Ф., Јован (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Српска академија наука и уметности. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.
 12. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски уреди