Вила Сиберт Катер (англиски: Willa Sibert Cather; 7 декември 1873[1]24 април 1947) — американска авторка која постигнала слаза за нејзините романи, најпознати од кои се O Пионери!, Моја Антонија и Песната на Чучулигата. Во 1923 година таа ја доби Пулицеровата награда за Еден од Нашите (1922), роман за Првата светска војна.

Вила Катер
Катер во 1912 година
Роден/аВилела Сиберт Катер
7 декември 1873(1873-12-07)
Вирџинија, САД
Починат/а24 април 1947(1947-04-24) (возр. 73)
Менхетн, Њујорк
Занимањероманописец
НационалностАмериканка
Период1905–1947

Катер израснала во Вирџинија и Небраска, и дипломирала на Универзитетот во Небраска. Таа живеела и работела во Питсбург десет години.[2] На возраст од 33 година се преселила во Њујорк, нејзиниот примарен дом за остатокот од нејзиниот живот, таа исто така патувала и поминала доста време во нејзината летна резиденција во Њу Бранзвик, Канада.

Во текот на првата година во Питсбург, Катер исто така напишала голем број на раскази, вклучувајќи ја и Томи, Несентиментално, за девојка од Небраска со име на момче, која изгледа како момче и го спасува банкарскиот бизнис на нејзиниот татко. Џенис П. Стаут ја смета оваа приказна за една од неколкуте Катерски дела кои ги "демонстрираат измамничките крути родови улоги и даваат поволен третман на ликови кои ги поткопуваат конвенциите".[3]

Наводи

уреди
  1. Woodress, James (1987). Willa Cather: A Literary Life. Lincoln: University of Nebraska Press. ISBN 0803247346. Датумот на раѓање на Катер е потврден од извор и писмо од 22 јануари 1874 година на нејзиниот татко до нејзе.:516 Додека работела во McClure's Magazine, Катер тврдела дека е родена во 1875 година: По 1920 година, тврдела дека е родена во 1876 година. Тоа е датумот кој е ставен на нејзиниот надгробен споменик во Џафри, Њу Хемпшир.
  2. "Journalist and Teacher, Writer and Poet, 1895–1912". Архивирано на 28 октомври 2014 г. Willa Cather Foundation website. Retrieved April 22, 2013.
  3. Stout, Janis P. Willa Cather: The Writer and Her World. Charlottesville: University of Virginia Press, 2000, p. 90.