Верхојанск

град во Русија

Верхојанск (руски: Верхоянск, јакутски: Үөһээ Дьааҥы) — гратче во Република Јакутија, Русија. Се простира на реката Јана, близу поларниот круг, 675 километри од Јакутск. Населението изнесува 1.311.

Верхојанск
Верхоянск
Верхоянскай (јакутски)
-  Населено место  -
Werchojansk Kältepoldenkmal II.JPG
Верхојанск is located in Русија
Верхојанск
Местоположба на Верхојанск во Russia
Координати: 67°33′N 133°23′E / 67.550° N; 133.383° E / 67.550; 133.383Координати: 67°33′N 133°23′E / 67.550° N; 133.383° E / 67.550; 133.383
Coat of Arms of Verkhoyansk (Yakutia) soviet.png
Грб
Админ. статус (Јуни 2009)
ЗемјаРусија
Фед. субјектЈакутија
Статистики
Население (Попис 2010)1.311 жит.[1]
Основан1638
статус од1817
Пошт. бр.678530
Повик. бр.+7 41165
Верхојанск на Ризницата

КлимаУреди

Верхојанск — познат по екстремно ниските температури во зима, ги има најголемите температурни разлики на Земјата. Средната температура во јануари изнесува −45.8 °C, а во јули изнесува +16.0 °C. Најниската температура измерена некогаш овде изнесува −69.8 °C во февруари 1892 година. Заедно со Ојмјакон претставуваат најстудени населени места на планетата.

НаводиУреди

  1. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.