Велика Моравија

Велика Моравија била словенска држава во Средна Европа која опстојувала околу 70 години за време на 9 век.[5] Велика Моравија била вазалска држава на Источна Франкија, на која им плаќала даноци. Денес постои спор за тоа која територија била сржта на државата. Според поголем број научници, централната територија била долината на реката Морава, односно денешни западна Словачка и Моравија и Бохемија во Чешка.[6] Подоцна, државата се проширила во Унгарија, Полска, Австрија, Словенија, Хрватска, Србија, Романија, Украина и Германија.[7]

Велика Моравија
833[1] – 902
Главен град Велиград[2]
Јазици словенски[3]
Вероисповед словенска митологија, христијанство, паганство
Уредување монархија
Принц
 -  833-846 Мојмир I (прв)
Историски период ран среден век
 -  Основана 833
 -  Замрела 902
Денес во  Словачка (цела)
 Чешка (цела)
 Унгарија (цела)
 Полска (дел)
 Германија (дел)
 Украина (дел)
 Романија (дел)
 Србија (дел)
 Хрватска (дел)
 Словенија (дел)
Извор:[4]

НаводиУреди

  1. Great Moravia was founded in 833, when Mojmír I unified two neighbouring states; the "Principality of Nitra" and the "Principality of Moravia"
  2. „Tajemství Velehradu“. Архивирано од изворникот на 2012-03-31. Посетено на 2011-08-27.
  3. Old Church Slavonic and Latin were used for liturgical purposes at some point.
  4. Frucht, Richard C. (2005). Eastern Europe: an introduction to the people, lands, and culture. ISBN 9781576078006.
  5. Anton Špiesz, Duśan Čaplovič, Ladislaus J. Bolchazy, Illustrated Slovak history: a struggle for sovereignty in Central Europe, Bolchazy-Carducci Publishers, 2006, p. 9
  6. World and Its Peoples: Europe. World and Its Peoples Volume 7. Marshall Cavendish. 2009. стр. 886. ISBN 9780761478942.
  7. Bruce-Mitford, Rupert Leo Scott; Poulík, Josef & Holmqvist, Wilhelm (1975). Recent Archaeological Excavations in Europe. London: Routledge & Kegan Paul. ISBN 071007963X.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди