Ботмерсдорф (германски: Bottmersdorf) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ванцлебен-Берде.

Ботмерсдорф
Градски дел во Ванцлебен-Берде
Црквата во Ботмерсдорф
Црквата во Ботмерсдорф
Црквата во Ботмерсдорф
Грб на Ботмерсдорф
Ботмерсдорф во рамките на Германија
Ботмерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ванцлебен-Берде
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 88 м
Население 728  (31 декември 2006)
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39164
Повик. бр. 039209
Местоположба на градски дел Ботмерсдорф во рамките на Ванцлебен-Берде
Карта
Карта
Координати 52°02′00″N 11°26′00″E / 52.0333° СГШ; 11.4333° ИГД / 52.0333; 11.4333