Грос Роденслебен (германски: Groß Rodensleben) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ванцлебен-Берде.

Грос Роденслебен
Градски дел во Ванцлебен-Берде
Црквата во Грос Роденслебен
Црквата во Грос Роденслебен
Црквата во Грос Роденслебен
Грб на Грос Роденслебен
Грос Роденслебен во рамките на Германија
Грос Роденслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ванцлебен-Берде
Основни податоци
Површина 19 км2
Надм. височина 125 м
Население 1.121  (30 јуни 2005)
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39167
Повик. бр. 039293
Портал www.vgemboerde.de
Местоположба на градски дел Грос Роденслебен во рамките на Ванцлебен-Берде
Карта
Карта
Координати 52°7′N 11°22′E / 52.117° СГШ; 11.367° ИГД / 52.117; 11.367