Ванцлебен (германски: Wanzleben) — град и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ванцлебен-Берде. Се наоѓа околу 15 километри југозападно од Магдебург.

Ванцлебен
Градски дел во Ванцлебен-Берде
Црквата во Ванцлебен
Црквата во Ванцлебен
Црквата во Ванцлебен
Грб на Ванцлебен
Ванцлебен во рамките на Германија
Ванцлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ванцлебен-Берде
Градски дел единици 4
Основни податоци
Површина 45 км2
Надм. височина 97 м
Население 5.294  (31 декември 2006)
 - Густина 118 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39164
Повик. бр. 039209
Портал www.wanzleben.de
Местоположба на градски дел Ванцлебен во рамките на Ванцлебен-Берде
Карта
Карта
Координати 52°4′N 11°26′E / 52.067° СГШ; 11.433° ИГД / 52.067; 11.433