Егенштет (германски: Eggenstedt) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ванцлебен-Берде.

Егенштет
Градски дел во Ванцлебен-Берде
Егенштет
Егенштет
Егенштет
Грб на Егенштет
Егенштет во рамките на Германија
Егенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ванцлебен-Берде
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 178 м
Население 282  (31 декември 2006)
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39365
Повик. бр. 039407
Местоположба на градски дел Егенштет во рамките на Ванцлебен-Берде
Карта
Карта
Координати 52°6′0″N 11°13′59″E / 52.10000° СГШ; 11.23306° ИГД / 52.10000; 11.23306Координати: 52°6′0″N 11°13′59″E / 52.10000° СГШ; 11.23306° ИГД / 52.10000; 11.23306