Црква „Св. Илија“ - Раброво

црква во селото Раброво

Свети Илија — главна селска црква во валандовското село Раброво. Црквата се наоѓа на влезот во селото.

Свети Илија

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Валандовска
Местоположба

Карта

Координати 41°19′09″N 22°34′47.3″E / 41.31917° СГШ; 22.579806° ИГД / 41.31917; 22.579806Координати: 41°19′09″N 22°34′47.3″E / 41.31917° СГШ; 22.579806° ИГД / 41.31917; 22.579806
Место Раброво
Општина Валандово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 2010
Завршено 2013
Осветување 2013
Архитектонски опис

Историја уреди

Камен-темелникот за изградба на црквата бил поставен во 2010 година. Црквата била изградена за три и пол години. Била осветена од страна на митрополитот Агатангел на 13 октомври 2013 година.[1]

Архитектура уреди

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм. Куполата е осумаголна и на секоја од осумте страни има по една монофора. Влезната врата е сместена на западната страна и над неа има ниша со мозаик на кој е претставен Свети Илија. На источниот ѕид има полукружна апсида, додека на јужниот ѕид има вградена трифора. Црквата е изградена од наизменични редови од камен и тули и е покриена со кров од ќерамиди. Внатрешноста на црквата не е живописана.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Осветување на црква во село Раброво“. Повардарска епархија. 15 октомври 2013. Посетено на 16 јули 2017.

Надворешни врски уреди