Црква „Св. Илија“ - Раброво

црква во селото Раброво
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Викиекспедиција Бојмија 181.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Валандовска
Местоположба

Координати 41°19′09″N 22°34′47.3″E / 41.31917° СГШ; 22.579806° ИГД / 41.31917; 22.579806Координати: 41°19′09″N 22°34′47.3″E / 41.31917° СГШ; 22.579806° ИГД / 41.31917; 22.579806
Место Раброво
Општина Валандово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 2010
Завршено 2013
Осветување 2013
Архитектонски опис

Свети Илија — главна селска црква во валандовското село Раброво. Црквата се наоѓа на влезот во селото.

ИсторијаУреди

Камен-темелникот за изградба на црквата бил поставен во 2010 година. Црквата била изградена за три и пол години. Била осветена од страна на митрополитот Агатангел на 13 октомври 2013 година.[1]

АрхитектураУреди

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм. Куполата е осумаголна и на секоја од осумте страни има по една монофора. Влезната врата е сместена на западната страна и над неа има ниша со мозаик на кој е претставен Свети Илија. На источниот ѕид има полукружна апсида, додека на јужниот ѕид има вградена трифора. Црквата е изградена од наизменични редови од камен и тули и е покриена со кров од ќерамиди. Внатрешноста на црквата не е живописана.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Осветување на црква во село Раброво“. Повардарска епархија. 15 октомври 2013. Посетено на 16 јули 2017.

Надворешни врскиУреди