Црква „Св. Димитриј“ - Балинци

црква во селото Балинци
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Викиекспедиција Бојмија 218.jpg

Ѕвоното над влезот во црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Валандовска
Местоположба

Координати 41°17′13″N 22°30′37″E / 41.28694° СГШ; 22.51028° ИГД / 41.28694; 22.51028Координати: 41°17′13″N 22°30′37″E / 41.28694° СГШ; 22.51028° ИГД / 41.28694; 22.51028
Место Балинци
Општина Валандово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Димитриј Солунски
Изградба 1860
1931
Живопис 1938
Зограф браќа Доневи
Рушење 1931
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Свети Димитриј — главна селска црква на валандовското село Балинци.[1] Црквата се наоѓа над селото.

ИсторијаУреди

Стариот црковен објект бил изграден од познатиот неимар, иконописец и резбар Андон Китанов од родот Ангелковци од село Тресонче во Мала Река, Дебарско, пред 1860 година, но тој бил разурнат од Валандовскиот земјотрес во 1931 година. Сегашната црква е изградена по земјотресот од 1931 година со помош на верниците од селото.[2]

АрхитектураУреди

Црквата е трикорабна, со женски дел на западната страна и со мала полукружна олтарна апсида од надвор. Централниот кораб е своден и ги надвишува двата странични кораба. Главниот влез во храмот е од јужната, а споредниот од западната страна. Од јужната и од западната страна има отворен трем. Црковното ѕвоно се наоѓа на западната страна од храмот. Иконостасот е изработен во 1938 година од браќата Доневи од мијачкото село Гари, Дебарско. Покрај иконите од иконостасот кои датираат од 1938 година, во црквата Св. Димитриј има и стари икони со потекло од XIX век.[2]

Во дворот на црквата се наоѓаат и селските гробишта.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Цркви во Валандовско“. Повардарска епархија. 2 јуни 2008. Посетено на 26 јули 2017.

Надворешни врскиУреди