Црква „Св. Петка“ - Марвинци

црква во селото Марвинци
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Викиекспедиција Бојмија 200.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Валандовска
Местоположба

Координати 41°16′54″N 22°30′14″E / 41.28167° СГШ; 22.50389° ИГД / 41.28167; 22.50389Координати: 41°16′54″N 22°30′14″E / 41.28167° СГШ; 22.50389° ИГД / 41.28167; 22.50389
Место Марвинци
Општина Валандово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба XIX век
1926
1931
Рушење 1931
Изгорена 1913
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Света Петка — главна селска црква на валандовското село Марвинци.[1] Црквата се наоѓа над селото.

Во дворот на црквата се наоѓаат и селските гробишта на Марвинци.

ИсторијаУреди

Според народното предание, првобитната црква во селото била подигната во втората половина на XIX век. Нејзин градител бил познатиот неимар од селото Тресонче, Андон Китанов.[2]

Но, во 1913 година била запалена од грчките андарти и изгорела. Повторно, била изградена во 1926 година на местото на старата црква.[2]

За несреќа, во 1931 година била разурната од катастрофалниот Валандовски земјотрес, но со помош на верниците од селото, повторно била обновена.[2]

АрхитектураУреди

Според својата архитектурна форма, црквата е трикорабна, со дрвени рамни тавани, со нартекс на западната страна и со полукружна олтарна апсида на источната страна. Црквата има голем иконостас, долг над десет метри, изработен во 1927-1928 година. Царските двери потекнуваат од 1928 година, а иконите од 1927 година.[2]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Цркви во Валандовско“. Повардарска епархија. 2 јуни 2006. Посетено на 17 јули 2017.

Надворешни врскиУреди