Црква „Св. Петар и Павле“ - Грчиште

црква во селото Грчиште
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Петар и Павле
Grčište, rabotni aktivnosti, 1931.jpg

Поправка на црковната камбанарија во 1931

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Валандовска
Местоположба
Место Грчиште
Општина Валандово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Петар и Свети Павле
Архитектонски опис

Свети Петар и Павле — главна манастирска црква на Грчишкиот манастир во валандовското село Грчиште.[1]

Црквата е од постаро време и со Валандовскиот земјотрес од 1931 година била сериозно оштетена. По земнјотресот била поправена, како црквата, така и камбанаријата, но денес се наоѓа во руинирана состојба.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врскиУреди